svatební dary

*** tipy jak pro nevěsty tak i hosty ***

V tomto díle se budeme věnovat tomu, zda-li je vhodné na svatbu přinést svatební dary nebo peníze a případně jak.

V minulosti se dávali spíše svatební dary a to z důvodu, aby novomanželé měli co do začátku, tedy něco, co se jim bude hodit do domácnosti (výbavičku). V jisté době to byla super věc, protože tenkrát byly věci drahé, těžko k dostání a bylo to prostě výhodné. Jenže časy se mění a s tím by se měl změnit i zvyk.

V dnešní době je vše velmi dobře dostupné, je milion druhů toustovačů, mixérů, příborů, kávovarů a jiných věcí, které se na svatby dávaly a které svatební pár pravděpodobně již má, protože málokdo se bere před tím, než by spolu zkusili žít. Nehledě na to, že je málo pravděpodobné, že zrovna váš vkus bude i vkus nevěsty, případně nápad jaký jste měli vy, může mí i jiný host, takže novomanželé nakonec můžou mít to samé víckrát.

Některé páry se nestarají o to, co za dárek dostanou, některé řeknou přesně co potřebují (v takovém případě se nezapomeňte zeptat i na barvu, protože nevíte, jakou barvu má nebo nemá nevěsta ráda, nebo má například kuchyň červenou tak by preferovala barvu elektroniky ve stejné barvě, stejně tak jako někdo má rád spíše bílou a nebo prostě mají už v kuchyni spotřebiče jen stříbrné barvy (myčka, mikrovlnná trouba apod.), tak by se jim tam bílá nebo jiná barva nehodila.  Starší generace toto neřeší (bohužel) a proto je dobré jim to říci dopředu. Já osobně mám elektronické kuchyňské pomocníky vystavené na kuchyňské lince, protože kdyby se někam schovaly, tak se zcela jistě nebudou používat a nelíbí se mi, že těstovinovač je černý, toustovač bílo zelený, lednice bílá, trouba sporák stříbrný a nakonec to dělá vše takový nepořádný dojem miš maš všeho chuti. Říká se, že darovanému koni na zuby nehleď, ale přeci když už si řeknete o nějaký ten dar, specifikovat i barvu by neměl být problém. 

Úplně nejlepší dárek, který novomanželům můžete dát jsou " peníze". Většina je preferuje, ale pořádně neví, jak šikovně si o ně říci, aby to nebylo neslušné. Myslím, že většina hostů se v dnešní době ptá nevěsty/ páru, co by chtěla koupit a tak by se nevěsta neměla stydět říci na rovinu, že peníze. Jiný způsob jak o peníze zažádat je vytisknout to třeba i básničkou na pozvánku. Také je naprosto běžné říci, že by pár rád místo darů sbíral hotovost například na svatební cestu nebo na bydlení.

Dále je velice důležité myslet na to, že pokud budete chtít být kreativní a schovat peníze například do bonboniéry, nezapomeňte, že tu mohou novomanželé někomu darovat v domnění, že je uvnitř " jen čokoláda" a také i když je super peníze nějak kreativně poskládat, také nechceme, aby novomanželům trvalo minimálně celou svatební cestu a líbánky, než všechny tyto kreativní dárečky otevřely a jedno podruhé penízky rozbalily, což by mohla být pěkná fuška, je-li na svatbě hostů více a všichni byli požádání o peníze místo svatebního daru.


Je vůbec nutné něco nosit? ANO! Někdo říká, že je přeci pozvaný z lásky, že je to rodina a přeci není zvaný proto, aby musel něco kupovat. Jsou jistí členové rodiny, u kterých se to zřejmě nečeká, jakož to například staré babičky, dědečkové, děti, ale ostatní by se měli nad sebou zamyslet a počítat spíše s tím, že je není vhodné přijít s prázdnýma rukama. Chtěli byste aby vám někdo přišel přát k narozeninám na vaši párty a nic vám nedonesl? Asi by vás to moc u srdce nezahřálo.

Když už budete dávat peněžní dar, kolik by se mělo dávat? Samozřejmě to záleží zejména na vaší finanční způsobilosti, ale uvědomte si, že by bylo dobré, aby váš finanční dar pokryl alespoň výdaje, které na vás novomanželský pár vynaložil. Je totiž velice smutné, že si spoustu lidí svatbu v dnešní době nemůže dovolit právě proto, že nemá peníze na to hostit tolik lidí. Kdyby Každý host přispěl finančně na svoje jídlo a případně i pití, pak by se mohli brát všichni, protože většina svatby by byla v podstatě zaplacená a šetřilo by se jen na dekoraci, šaty a jiné drobnosti, které i tak nejsou levné.

Jak to funguje v cizině? Pamatujete si ten film " Moje velká tlustá Řecká svatba?" Pojďme si povědět, jak to chodí v Řecku a na Kypru. Úplně normální svatba má cca 1000 lidí. Ve většině případě jde spíše o tisíce! jak je něco takového možné? Kde na to vezmou???!!! Je to geniální systém, který by se měl zavést nejlépe všude! Popíšu vám, jak taková řecká svatba probíhá. Rozhodně není dokonalá a i zde by měly a již probíhají generační změny, ale je spousta věcí, ze který bychom si mohli vzít příklad.

1/ Před svatbou nevěsta  zajistí v květinářství květiny jak pro sebe, ostatní i na stoly a dekorace jinde. Květinářství všechny tyto dekorace propůjčuje. Platí se pouze záloha a zbytek až po svatbě po vybrání a obdržení peněz. To samé i kostel. Nehty se platí předem a v ceně je 1x zkouška.

2/ To samé jako v bodu 1 se děje ohledně místa oslavy. Zarezervuje se veliká místnost, ve většině případech ne restaurace ale obří " tělocvična" s pódiem, která je speciálně pro svatby, koncerty, křtiny a jiné oslavy. Tato místnost se ve většině případech dá rozdělit na půl oddělovací zdí, aby v případě nutnosti probíhaly odděleně dvě svatby nebo jiné oslavy a nebo prostě aby zbytečně nejela klimatizace do obřího nezaplněného prostoru. Opět se platí jen záloha a zbytek až po svatbě. 

3/ Nevěsta platí šaty své svědkyni (hlavní družičce) stejně tak jako malým družičkám, kterých většinou bývá požehnaně (10 dětí) a tak se šaty pro ně většinou zapůjčují. Dále nevěsta platí make up a kadeřnici kromě sebe, také nejbližším členům rodiny a hlavní družičce.


V den svatby se nevěsta s ženichem nachystají každý v jiném pokoji a pak se uvidí a jdou na společné focení. Předem se domluví s fotografem, kde se budou fotit samy nebo nejbližšími a kde i s ostatními (ostatní vzdálenější příbuzní se dostaví sami na dané místo focení)

Pak jedou do místa jednoho z rodičů, kde se koná " před oslava ".  Je tam malé občerstvení  a nevěsta a ženich se chystají na tradici. Většinou jde první ženich, kdy hraje živá tradiční řecká hudba a ženich bývá oholen. Vybírají se