Co udělat se zakoupenými použitými šaty?

01.02.2021

V našem salonu nabízíme značkové svatební šaty za cenu kolem 10.000,-Kč a zapůjčení bývá kolem 6.500 - 7.000,-kč, záleže na prodejní ceně šatů a také na tom, jestli předtím již byly použity. Každým zapůjčením, se půjčovací cena šatů nebo kupní cena snižuje.

Zdá se vám cena zapůjčení drahá? Ne! Nemáme drahé zapůjčení, nýbrž levné zakoupení a to z více důvodů. Z našich zkušeností, po každém zapůjčení jsou šaty nějak poškozeny. Zejména od kamenité nerovné cesty, od podpatků a to ať už nevěsty nebo jiných, kteří ji na šaty stouply. Někdy se dekorace šatů zachytne o stůl, na záchodě, o hodinky hostů, prstýnky apod., takže škody nastanou i v tomto směru a to nemluvím ani o tom, když má nevěsta focení nebo svatbu na trávě, která nejde jen tak vyčistit nebo bláto a jiné ušpinění, kdy ani příplatek v čistírně nezaručí úplnou bělost. Někdy nevěsta dosti " juchá" hází rukama, že nastane na rukávech v podpaží díra, která se může táhnout i do bočních stran, což je neopravitelné. Dále samozřejmě zapůjčení šatů je pro nás více starostí, více pracovních hodin, čistírna atd.

Zkrátka  a jednoduše je pro všechny strany lepší šaty zakoupit. Pak se nevěsta nemusí strachovat, že by platila za poškození a stejně tak se nemusíme obávat ani my, že šaty, které by mohlo mít zamluveno k zapůjčení více nevěst, by se poškodily a pak to vysvětlování a stress ostatním nevěstám říci, že mají smůlu, protože jejich vysněné šaty byly zničeny nevěstou před nimi a třeba není čas ušít nové atd.

Všem nevěstám říkám, že když si šaty koupí např.  za 10.000,-kč, mají je prodávat za polovinu. Pokud je prodají za více peněz, je to samozřejmě na nich, ale pokud ne, tak se nesmí divit, že jim šaty visí doma. Proč? 

1/Každá zákaznice si musí uvědomit, že zkoušet šaty v salonu a mít ten luxus a privilegia vysněných šatů již neplatí při přeprodeji. Zkoušet šaty " u vás doma" už není takový zážitek. Stejně tak v salonu máte na výběr vybrat různé změny na šatech což při přeprodeji také neplatí.

2/ Když jedete vyzkoušet šaty do salonu, je tam velký výběr, kdežto když si jedete pro šaty " na inzerat" čekají tam jen ty jedny a když nebudou sedět nebo se vám líbit, a pojedete na více inzerátů, mohou to být vyčerpávající cesty a také ne levné.

3/Když v salonu nabízíme šaty, říkáme, ať si vyzkoušíte více šatů, více korzetu atd., abychom přišli na to, co vám nejlépe sedí. Každá žena má strašně moc druhů postav, tvary těla a také různé poprsí. Takže opět, jet si vyzkoušet jedny šaty, jaká je šance, že padnou?

4/ Pokud jste si šaty zakoupily např za 10.000,-kč a prodáváte je za 7.000,-kč, je malá šance na prodej. Musíte si uvědomit, že sama byste nakonec měla šaty při prodeji za 7.000,-kč za pouhé 3000,-kč, což je výborná cena za " půjčení" nových šatů dle vašich představ, ale na druhou stranu chcete, aby druhá osoba platila za toto vypůjčení 7000,-Kč za již použité šaty? To nedává moc smysl a taková osoba si rovnou může pro ty samé šaty dojít do salonu a zapůjčit za stejnou cenu. Pokud šaty prodáte za 5000,-kč, pak je to řekla bych přijatelná cena pro obě strany. Strana kupujícího koupit značkové použité šaty za 5.000,-Kč je dobrá nabídka, protože stejnou cenu většinou stojí i ty " hrůzy" z aliexpress, takže si člověk hned rozmyslí, jestli koupí raději značkové, kvalitní a může je vyzkoušet, než risknout kopii nekvalitní nevyzkoušené za stejné ceny.

Všechny nevěsty říkají v inzerátech, že šaty byly pouze " jednou" použité, ale o to přeci nejde. Nejde o to kolikrát byly použité, ale jak moc. Spoustu nevěst ani nepřijde na to, že šaty v sukni zničily, lze to vidět pouze při ručním napařování nebo žehlení, tudíž na to přijdou pouze ti, kdo toto dělají, tzn salon nebo čistírna, které na to nemusí ani upozornit. U většiny nevěst, které nám šaty vrátí, si kolikrát ani my nevšimneme, že nastalo nějaké poškození a přijdeme na to až později, právě při ručním napařování parou, protože tyto vady nejsou ihned okem viditelné. Někdy se poškození dají upravit, nebo se nechají, protože jsou ze spodní strany sukně, ale někdy jsou viditelné z vrchní strany a tím pádem šaty ztrácejí na hodnotě a v takovém případě si je nevěsta musí odkoupit, protože by bylo pro nás obtížné je půjčovat nebo prodat dál.

Spousta nevěst nabízí výkup svých šatů. Vykupují některé salony nebo náš? My ne a většina také ne. Salon, kde šaty koupíte máte rovnou na výběr zapůjčení nebo zakoupení. Všechny značkové salony mají své designéry a rozhodně nebudou míchat do prodeje neznáme nebo jiné designéry, se kterými nespolupracují. Dále si nevěsta musí uvědomit i to, že obchod a firma fungují na základě faktur, takže pokud nevěsta nemůže salonu dát fakturu, pak si myslím, že ani salon, který by měl zájem odkoupit by pak měl problém s fakturací a účetnictvím. Vím, že existují některé sběrné místa na výkup šatů, jak to tam dělají nevím, ale nevěsta nesmí počítat s tím, že by za výkup šatů dostala nějak moc peněz, většinou pouze 1/4 ceny kupní, aby se to vyplatilo prodávat nebo půjčovat dále . 

Navíc si nevěsty myslí, že zrovna jejich šaty si všichni budou chtít kupovat a půjčovat, ale při dnešním výběru si každý nechá raději ušít právě ty jejich vysněné. Před jistou dobou jsme nabízeli nechat ušít šaty k pouhému zapůjčení. Jenže vzhledem k možnostem ušití jaké nabízíme, nevěsty spíše preferují nechat si pro sebe ušít v barvě a se změnami přímo na míru, jak kupovat nebo půjčovat již skladem. Další problém je také to, že každá nevěsta má jinou výšku. takže půjčit šaty nějaké menší nevěstě znamená velmi malou šanci na další půjčení. takové šaty pak musí být zařazeny do výprodeje a být prodané pod cenou.

Další věc, kterou si nevěsty neuvědomují je ta, že v ceně šatů salonu jsou:

* výrobní cena, doprava, případné clo

* zaměstnanci, nájem, daně, čistírnu, elektriku, poplatek za to ze salon má záchod, odpad, popelnici

* samozřejmě reklamy, www stranky, doména, vedení stránek, focení, modelky, různé jiné věci jako např. veletrhy atd. ono se to vsechno načte a to se pak musi rozdělit do ceny satu a kde je profit pro majitele? 

Ve finále se vice utratí než utrží. 

Takže nejlepší cesta, jak prodat nejen naše, ale celkově jakékoliv šaty je prodat je za fér cenu pro obě strany, ne jen tu vaši a uvidíte, že pak šaty nemusí napořád viset doma ve skříni a hlavně nebrat salony jako upíry, co těží na všem " majland", ale spíše se je snažit pochopit, proč něco stojí danou cenu a že veškerý profit, který salon má je nakonec o dosti menší, než si umíte představit. Samozřejmě nemluvím ani o nynější situaci, když to pro žádný obchod není jednoduché a to ani samotné designéry.

Také mě ještě napadá upozornit na nevěsty, které nám např. píšou emaily, že by chtěli šaty zapůjčit levněji jen na " pár" hodin, že v šatech nebudou celý den a na tu chvilku to přeci nemůže být tak drahé. Pro nás je jedno, jestli se zapůjčí na hodinu nebo celý den. Práce a opotřebení s tím vzniká na stejno a pokud nevěsta nemá problém dát fotografovi 10.000,-kč za pár hodin focení, ale má problém dat tu samou cenu za pár hodin zapůjčení nebo zakoupení  nošení šatů, pak je něco špatně. 

Uvědomte si, že vdávat se doufejme budete jen jednou a proto je důležité nejen aby vám šaty seděly, slušely , aby jste se v nich cítila výjimečná, jako v žádných jiných, aby byly tak pohodlné, že v nich vydržíte celý den a noc a nemusíte tak zbytečně kupovat " popůlnočky" popřípadě nechte si šaty ušít krátké s oddělávací sukní a máte 2v1 a ty krátké potom použít na případné plesy.

Rozhodně nechápu nevěsty, které ženichovi koupí oblek za 10. tisíc např. nebo zaplatí fotografa za tu samou cenu a sama si koupí levné šaty z aliexpresu. Jak může fotograf stát více než šaty? Aby vám z těch levných šatů udělal photoshop aby z popelky udělal princeznu? Opravdu někdy žasnu, co na internetu nebo v nějakých skupinkách čtu.  

Celkově si myslím, že naše značkové šaty prodáváme za tak nízkou a dobrou cenu, že i kdyby se měly zničit, tak ostatní salony je za tuto cenu pouze zapůjčují.

Doufám, že jsem zde nikoho neurazila, jen jsem chtěla dát tak nějak odpověď více nekonečným stejným dotazům, více stranám a něco k zamyšlení.